projekt zrealizowany przez firmę INTER-METAL wspólnie z Instytutem Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk w ramach Programu Operacyjnego 'Inteligentny Rozwój’ na lata 2014-2020
W ramach tego partnerstwa było opracowanie nowej generacji wysokowytrzymałych elementów złącznych (o dużych gabarytach i zwiększonej trwałości eksploatacyjnej) z silnie umocnionych stopów aluminium oraz tytanu do zastosowań przy dużych obciążeniach. Umocnienie materiałów realizowane na drodze dużych odkształceń plastycznych metodami wysokociśnieniowymi wyciskania hydrostatycznego oraz przeciskania przez równoosiowy kanał kątowy pozwala na znaczne zwiększanie wytrzymałości i obciążeń jakie mogą przenieść śruby, wkręty, nakrętki oraz podkładki, tworząc trwalsze połączenia z jednoczesną znaczną redukcją wagi konstrukcji.
Poprzez umocnienie hydrostatyczne ziarna materiału zostają ‘rozbite’ przez co materiał staje się nanostrukturalny, co oprócz podniesienia wytrzymałości znacznie ogranicza jakiekolwiek ryzyko korozji międzykrystalicznej.
Oprócz metali lekkich ten wyjątkowy mechaniczny proces ulepszania materiałów znajduje zastosowanie również w przypadku stali nierdzewnych, pozwalając na produkcję śrub w klasach m.in. A4-100 i A4-120.
Efektem współpracy B+R jest wypracowanie odpowiedniej technologii wytwórczej elementów złącznych, które wpisują się idealnie w potrzeby nowoczesnego świata inżynierskiego – pozwalają na zastosowanie wysokowytrzymałościowych połączeń śrubowych z wydłużonym cyklem życia w wysoce korozyjnych środowiskach, równocześnie pozwalając na obniżenie masy własnej konstrukcji, dzięki czemu mogą stanowić rozwiązania przyszłości w branżach tj. morska, off-shore, wydobywcza czy transportowa.