Cykl warsztatów edukacyjnych z robotem Astorino-podsumowanie

W okresie od 12 kwietnia 2024 roku do 14 grudnia 2024 roku Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej realizuje zadanie publiczne pod nazwą „RoboLocal – robotyczna dostępność Radomskiego Klastra Metalowego”.

Projekt jest realizowany w ramach działań Radomskiego Klastra Metalowego, a jego celem jest wsparcie rozwoju technologicznego lokalnych firm oraz promowanie innowacji w szkolnictwie zawodowym i technicznym.

W ramach realizacji projektu zakupiono edukacyjnego robota – 6-osiowy model Kawasaki Robotics Astorino. Robot Astorino, charakteryzujący się udźwigiem 0,5 kg i zasięgiem 578 mm, stanowi nowoczesne i bezpieczne narzędzie, które jest przyjazne w obsłudze. Dzięki możliwości programowania w sposób analogiczny do robotów przemysłowych oraz łatwości integracji z dodatkowymi elementami osprzętu, Astorino umożliwia tworzenie aplikacji typu pick & place oraz symulacje procesów przemysłowych.

W ramach projektu zrealizowany został cykl warsztatów edukacyjnych z robotem Astorino dla uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy warsztatów podczas zajęć mogli się dowiedzieć: jak pracują i jakie zadania wykonują roboty w firmach przemysłowych, jak działa robot, jak go zaprogramować i jak nim sterować.
W ramach działań projektowych w okresie od 25 października do 2 grudnia 2024 r. warsztaty zostały przeprowadzone w ośmiu szkołach podstawowych na terenie Radomia i gmin ościennych. Były to placówki:

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Radomiu,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Pionkach,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Podłężnej,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Radomiu,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 26 w Radomiu,
  • Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu,
  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Radomiu,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 17 w Radomiu.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie tematyką-warsztaty dla uczniów będą realizowane także po zakończeniu projektu. Kontynuacja warsztatów planowana jest od stycznia 2025 r.

Jakie korzyści niesie za sobą udział w takich warsztatach?

  • Warsztaty pozwalają uczniom poznać nowoczesne technologie w praktyce, rozwijając ich zainteresowania związane z robotyką, automatyką i programowaniem. Kontakt z zaawansowanym technicznie narzędziem inspiruje do nauki przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka czy fizyka.
  • Dzięki interaktywnym zajęciom uczestnicy zdobywają podstawową wiedzę z zakresu programowania robotów i obsługi urządzeń przemysłowych. Umiejętności te mogą stać się fundamentem dalszej edukacji technicznej i zawodowej.
  • Udział w warsztatach rozwija także kluczowe umiejętności, takie jak kreatywność, rozwiązywanie problemów, praca zespołowa oraz logiczne myślenie. Są to kompetencje, które będą miały szczególne znaczenie na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
  • Warsztaty ukazują uczniom perspektywy zawodowe związane z nowoczesnymi technologiami. Dzięki temu młodzi ludzie mogą świadomie planować swoją dalszą edukację i wybór ścieżki kariery.

To wszystko sprawia, że realizowany przez nas projekt wnosi istotny wkład w rozwój edukacyjny i technologiczny regionu.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z warsztatów na naszym profilu (3) Facebook

Zadanie publiczne „RoboLocal – robotyczna dostępność Radomskiego Klastra Metalowego” jest dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *